Krótkoterminowa terapia akceptacji i zaangażowania w depresji i zachowaniach samobójczych

Szkolenie z terapii akceptacji i zaangażowania (ACT; acceptance and commitment therapy) prowadzone przez współtwórcę ACT Kirka Strosahla oraz Patricię Robinson. Jej tematem jest prowadzenie terapii focused ACT, zaprojektowanej przez Kirka Strosahla, stosowanej w wymiarze krótkoterminowym, ze szczególnym uwzględniem najbardziej wymagających klientów.

Warsztat tłumaczony z języka angielskiego na polski, wyświetlane slajdy będą po polsku. Uczestnik otrzymuje certyfikat udziału wraz z ilością godzin (16 godzin zegarowych). 

Opis warsztatu

Warsztat ten skierowany jest do klinicystów, potrzebujących nowych narzędzi do pomocy w rozwoju umiejętności psychicznych w prowadzeniu życia pełnego sensu – wliczając w zakres oddziaływania tych pacjentów, którzy utknęli w życiu pod wpływem niedziałających schematów zachowań samobójczych lub depresji. Większość ludzkiego cierpienia i problemów zdrowia psychicznego, także w przypadku prób samobójczych, można bezpośrednio przypisać długotrwałym, zawodzących oczekiwania schematom emocjonalnego i behawioralnego unikania. Choć procesy psychiczne rządzące takim unikaniem są głęboko wpisane w sam ludzki język, to większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie te procesy werbalne regulują to, co robią. Aby wzmacniać odporność psychiczną, zwaną w ACT „elastycznością psychologiczną”, musimy osłabić automatyzm tych procesów (potocznie nazywanych „umysłem”), jako że wpływają one na unikowy styl życia.

Krótkoterminowa terapia akceptacji i zaangażowania (Focused Acceptance and Commitment Therapy, fACT) jest podejściem terapeutycznym, które pomaga…

 • rozpoznawać nieskuteczność unikowych zachowań,
 • uczyć świadomości i niezależności od własnej „psychicznej gadaniny”
 • akceptować stresujące, niepożądane wewnętrzne doświadczenia

…podczas angażowania się w działania spójne z wartościami. Efektem takiej pracy jest coś, co nazywamy „bujnym rozwojem”, czy też prowadzeniem wzbogaconego przez swój własny wkład, pełnego witalności życia.

 

Więcej o ACT w artykule na ten temat.

Przebieg warsztatu

Uczestnicy warsztatu nauczą się teoretycznych i klinicznych podstaw fACT. Dowiedzą się,  gdzie jest podobne, a gdzie różne od typowej terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Przejdziemy przez dowody naukowe wskazujące na zasadność stosowania krótkoterminowego ACT w obliczu problemów psychicznych lub medycznych, wliczając do tego te związane z pojawieniem się depresji i ryzykiem samobójstwa. Podczas ćwiczeń uczących konkretnych umiejętności uczestnicy nauczą się, jak prowadzić wysoce precyzyjne, skupione na pozytywnej zmianie rozmowy z pacjentami, w tym z osobami prezentującymi zachowania wysokiego ryzyka.

Uczestnicy będą mieć bardzo dużo okazji do praktykowania diagnozy zgodnej z duchem fACT, metod konceptualizacji przypadku i interwencji opartych na metaforach, wliczając w to narzędzie do planowania „Tarcza do rzutek” oraz ćwiczenie „Ścieżka życia”. Uczestnicy nauczą się także oceniać poziom elastyczności psychologicznej oraz konceptualizować tok interwencji korzystając z metody czterech kwadratów. Stosowane metody dydaktyczne to wykład, demonstracja przykładowych interwencji, ćwiczenie umiejętności w małych grupach, ćwiczenia doświadczalne oraz grupowa dyskusja.

Darmowy webinar będący elementem szkolenia

Zapraszamy do obejrzenia darmowego webinaru Kirka i Pati. Godziny z niego wliczają się do zaświadczenia. A nawet jeśli nie bierzesz w nim udziału, warto poznać FACT i kilka sposobów myślenia oraz pracy, którymi Kirk i Pati dzielą się w trakcie wydarzenia – będą przydatne zarówno tobie jako osobie, jak i tobie jako specjaliście pracującym z drugim człowiekiem.

Zobaczcie, co Kirk i Patricia mówią o warsztacie.

(Wspominają o wizycie w Polsce, ale koronawirus skłonił do zmiany formatu na online).

Po warsztacie uczestnicy będą umieli

 1. Korzystać z definicji elastyczności psychologicznej, unikania doświadczania oraz unikania behawioralnego.
 2. Przeprowadzać wywiad kontekstualny.
 3. Dokonywać konceptualizacji za pomocą narzędzia „Cztery kwadraty”
 4. Korzystać z planu działania na podstawie formularza „Tarcza do rzutek” – interwencji wspierającej różnorodność behawioralną
 5. Korzystać z planu na bazie Ścieżki Życia w formacie indywidualnym i grupowym
 6. Korzystać z formularza kluczowych kompetencji FACT jako narzędzia samooceny i bazy dla planowania rozwoju własnych umiejętności

O Kirku

Kirk Strosahl, PhD, jest jednym z twórców terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Specjalizuje się w stosowaniu ACT w formie krótkich interwencji. Ma 30 lat praktyki w szerokim zakresie krótkoterminowych kontekstów, wliczając w to wykorzystanie tych metod w prowadzeniu klinik i oddziałów podstawowej opieki lekarskiej. Napisał kilka książek dla praktyków poświęconych krótkoterminowym zastosowaniom ACT, w tym Brief Interventions for Radical Change oraz Inside This Moment (razem z Patricią Robinson i Thomasem Gustavssonem, 2012, 2015), a także The Mindfulness and Acceptance Workbook for Depression (razem z Patricią Robinson, 2017), wydany w już drugiej edycji bestseller samopomocowy poświęcony pracy własnej nad depresją. Dr. Strosahl prowadził liczne warsztaty dla profesjonalistów dookoła świata, a jego podejście do uczenia koncentruje się wokół osoby klinicysty oraz nauki umiejętności. Z racji tego często mówi się o Kirku „ręce ACT”.

CV dr Strosahla po angielsku

O Patricii

Patti Robinson, PhD, pełni aktualnie rolę dyrektor ds. treningu i wsparcia technicznego w Mountainview Consulting Group. Dr Robinson prowadzi konsultacje oraz trening w dziedzinie podstawowej opieki lekarskiej nad zdrowiem behawioralnym, stosując krótkoterminową metodę terapii akceptacji i zaangażowania (Focused Acceptance and Commitment Therapy) na całym świecie, wliczając to Hong Kong, Szwecję, Finlandię, Holandię, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię, Australię, Nową Zelandię, Danię, Norwegię, Finlandię i Stany Zjednoczone. Na wcześniejszych etapach kariery pracowała jako naukowiec i klinicystka w Group Health Cooperative w Seattle, WA oraz jako konsultantka zdrowia behawioralnego w Yakima Valley Farm Workers Clinic w Toppenish, WA. Na swoim koncie ma ponad 50 profesjonalnych publikacji, wliczając w to 11 książek.

CV dr Robinson po angielsku

Materiały do przeczytania przed warsztatem

Organizacja

Czas. Szkolenie trwa 16 godzin zegarowych, wliczając w to czas trwania darmowego webinaru. Nagranie zawiera wszystkie jego elementy oprócz prywatnej pracy w grupach oraz treści czatu między uczestnikami. Dostęp do nagrania przyznawany jest na miesiąc.

Opłata. Koszt szkolenia to 1000 zł.

Tłumaczenie. Szkolenie jest tłumaczone konsekutywnie przez dwoje tłumaczy z angielskiego na język polski. Wyświetlane slajdy są po polsku. Udostępnione materiały do pracy i prezentacja są po polsku. Można je ściągnąć ze strony Materiały ze szkoleń.

Chcesz fakturę? Przeczytaj! Od 1 stycznia 2020 przedsiębiorcy nie mają możliwości wystawienia faktury na podstawie paragonu wydanego wcześniej. Powyższa zmiana jest spowodowana nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług uchwaloną w dniu 4 lipca 2019 r. przez Sejm. W związku z tym proszę o podanie danych firmy w pierwszym wysłanym mailu ws. udostępnienia szkolenia lub wysłanie ich najdalej w dniu przelewu. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będzie możliwości wystawienia faktury np. w razie podana danych firmy kilka dni po przelewie. Prosimy dla wzajemnej satysfakcji z usługi o trzymanie się tych zasad.

Jak się zapisać? Proszę dokonać przelewu 1000 zł o tytule FACT i napisać o tym na bkleszcz.act@gmail.com. Należy załączyć dane do faktury (jeśli jest potrzebna) oraz link do konta na vimeo, przez który udostępniany będzie warsztat (informacja o Vimeo obok).

Proszę wysłać przelew na

Inteligo 50 10205558 1111168586100067
Bartosz Kleszcz Psychoterapia i Szkolenia
Aleja Zwycięstwa 31/8
41-200 Sosnowiec

IBAN: PL50102055581111168586100067
BIC/SWIFT: BPKOPLPW
W razie przelewu z konta zagranicznego proszę doliczyć 11 zł

Dostęp przez Vimeo

Szkolenia online na Uczę sie ACT udostepniane są przez serwis Vimeo. Aby uzyskać miesięczny dostęp, będzie potrzebny link do darmowego konta w tym serwisie. Dostęp do niego jest bardzo prosty. Poniżej instrukcja krok po kroku.

 1. Zapoznaj się z informacjami rejestracyjnymi obok.
 2. Załóż darmowe konto w serwisie Vimeo. Robi się to klikając na przycisk Join na głównej stronie. Serwis będzie cię chciał zachęcić do płatnego, ale nie potrzebujesz go, aby oglądać wideo.
 3. Kliknij na własną ustawioną ikonkę albo na niebieską buzię w prawym górnym rogu. Przeniesie cię to do twojego konta.
 4. Spójrz na pasek adresowy. Powinien on mieć formę vimeo.com/user i mnóstwo cyfr po nim. Przykładowo, konto Uczę się ACT to https://vimeo.com/user86583811.
 5. Skopiuj link do własnego konta i załącz w mailu zgłoszeniowym.
 6. Ja przydzielę na twoje konto opłacone przez ciebie szkolenie i wyślę ci do niego link, który będziesz mogła lub mógł obejrzeć tylko przez swoje konto.
 7. Jeśli klikasz na link ode mnie i nie wiedzie on nigdzie, najpewniej nie jesteś zalogowana/-y na konto. zaloguj się i kliknij jeszcze raz.
 8. Szkolenie można oglądać następnie z dowolnego komputera lub komórki, w dowolnym miejscu i w dowolnej porze.

Patronat

Dziękujemu Polskiemu Towarzystwu Terapii Poznawczej i Behawioralnej za patronat nad wydarzeniem.