Krótkoterminowa terapia akceptacji i zaangażowania w sferze zachowań samobójczych

Szkolenie z terapii akceptacji i zaangażowania (ACT; acceptance and commitment therapy) prowadzone przez współtwórcę ACT Kirka Strosahla i Patricię Robinson na temat prowadzenia terapii w wymiarze krótkoterminowym, ze szczególnym uwzględniem najbardziej wymagających klientów.

Odbędzie się 13-14 czerwca 2020 w Warszawie (weekend). Trwa pierwszego dnia od 10 do 18, drugiego od 9 do 17.

Warsztat będzie tłumaczony z języka angielskiego na polski, wyświetlane slajdy będą po polsku. Uczestnik otrzymuje certyfikat udziału wraz z ilością godzin (16h).

 

 

Opis warsztatu

Warsztat ten skierowany jest do klinicystów, którzy potrzebują nowych narzędzi, aby pomagać rozwijać umiejętności psychiczne i prowadzić życie pełne sensu – wliczając w zakres oddziaływania tych pacjentów, którzy utknęli w życiu pod wpływem niedziałających schematów zachowań samobójczych lub samouszkadzania się. Większość ludzkiego cierpienia i problemów zdrowia psychicznego, także w przypadku prób samobójczych, można bezpośrednio przypisać długotrwałym, zawodzących oczekiwania schematom emocjonalnego i behawioralnego unikania. Choć procesy psychiczne rządzące takim unikaniem są głęboko wpisane w sam ludzki język, to większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie te procesy werbalne regulują to, co robią. Aby wzmacniać odporność psychiczną, zwaną w ACT „elastycznością psychologiczną”, musimy osłabić automatyzm tych procesów (potocznie nazywanych „umysłem”), jako że wpływają one na unikowy styl życia.

Krótkoterminowa terapia akceptacji i zaangażowania (Focused Acceptance and Commitment Therapy, fACT) jest podejściem terapeutycznym, które pomaga…

 • rozpoznawać nieskuteczność unikowych zachowań,
 • uczyć świadomości i niezależności od własnej „psychicznej gadaniny”
 • akceptować stresujące, niepożądane wewnętrzne doświadczenia

…podczas angażowania się w działania spójne z wartościami. Efektem takiej pracy jest coś, co nazywamy „bujnym rozwojem”, czy też prowadzeniem wzbogaconego przez swój własny wkład, pełnego witalności życia.

 

Więcej o ACT w artykule na ten temat.

Przebieg warsztatu

Uczestnicy warsztatu nauczą się teoretycznych i klinicznych podstaw fACT oraz tego, gdzie jest podobne, a gdzie różne od typowej terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Przejdziemy przez dowody naukowe wskazujące na zasadność stosowania krótkoterminowego ACT w obliczu problemów psychicznych lub medycznych, wliczając do tego te związane z ryzykiem samobójstwa. Podczas ćwiczeń uczących konkretnych umiejętności uczestnicy nauczą się, jak prowadzić wysoce precyzyjne, skupione na pozytywnej zmianie rozmowy z pacjentami, w tym z osobami prezentującymi zachowania wysokiego ryzyka.

Uczestnicy będą mieć bardzo dużo okazji do praktykowania diagnozy zgodnej z duchem fACT, metod konceptualizacji przypadku i interwencji opartych na metaforach, wliczając w to narzędzie do planowania „Tarcza do rzutek” oraz ćwiczenie „Ścieżka życia”. Uczestnicy nauczą się także oceniać poziom elastyczności psychologicznej oraz konceptualizować tok interwencji korzystając z metody czterech kwadratów. Stosowane metody dydaktyczne to wykład, demonstracja przykładowych interwencji, ćwiczenie umiejętności w małych grupach, ćwiczenia doświadczalne oraz grupowa dyskusja.

Zobaczcie, co Kirk i Patricia mówią o warsztacie. (Na razie tylko po angielsku, pracujemy nad napisami).

Po warsztacie uczestnicy będą

 1. Rozumieć znaczenie zachowań rządzonych przez zasady werbalne, dwóch typów unikania doświadczania (emocjonalnego i behawioralnego) oraz to, jak wpływają one na wzrost cierpienia, rozwój dysfunkcji psychicznych oraz występowanie zachowań samobójczych.
 2. Rozumieć wpływ podstawowych aspektów elastyczności psychicznej (otwartości, świadomości, zaangażowania) na zjawisko „bujnego rozwoju życiowego”.
 3. Wykorzystywać nawracające napięcie między zachowaniami nakierowanymi na unikanie, a takimi nakierowanymi na zbliżanie się, aby stymulować wzrost gotowości do działania u pacjentów, świadomości chwili obecnej oraz kontroli nad uwagą.
 4. Rozumieć rolę technik tworzących obserwacyjny dystans (perspektywa obserwatora, praktykowanie nieoceniania i niereagowania) jako środka do podważenia regulacyjnego wpływu sztywnych zasad psychicznych, sprzyjających różnym przejawom unikania (wliczając w to zachowania samobójcze).
 5. Korzystać z licznych narzędzi i kwestionariuszy fACT w praktyce klinicznej.
 6. Docenić istotne w kontekście klinicznym fACT funkcje metafor i doświadczalnych ćwiczeń.
 7. Korzystanie z fizycznych metafor (Tarcza do rzutek, Ścieżka życia) oraz doświadczalnych ćwiczeń (Wyjście do kina, Matryca), celem pomocy w przeprowadzeniu na własnej skórze potężnych eksperymentów behawioralnych między sesjami.
 8. Samodzielnie ocenić poziom zaawansowania w opanowywaniu kluczowych umiejętności fACT oraz rozpisać sobie na przyszłość samodzielnie prowadzony plan rozwoju własnych zdolności.

O Kirku

Kirk Strosahl, PhD, jest jednym z twórców terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Specjalizuje się w stosowaniu ACT w formie krótkich interwencji. Ma 30 lat praktyki w szerokim zakresie krótkoterminowych kontekstów, wliczając w to wykorzystanie tych metod w prowadzeniu klinik i oddziałów podstawowej opieki lekarskiej. Napisał kilka książek dla praktyków poświęconych krótkoterminowym zastosowaniom ACT, w tym Brief Interventions for Radical Change oraz Inside This Moment (razem z Patricią Robinson i Thomasem Gustavssonem, 2012, 2015), a także The Mindfulness and Acceptance Workbook for Depression (razem z Patricią Robinson, 2017), wydany w już drugiej edycji bestseller samopomocowy poświęcony pracy własnej nad depresją. Dr. Strosahl prowadził liczne warsztaty dla profesjonalistów dookoła świata, a jego podejście do uczenia koncentruje się wokół osoby klinicysty oraz nauki umiejętności. Z racji tego często mówi się o Kirku „ręce ACT”.

CV dr Strosahla po angielsku

O Patricii

Patti Robinson, PhD, pełni aktualnie rolę dyrektor ds. treningu i wsparcia technicznego w Mountainview Consulting Group. Dr Robinson prowadzi konsultacje oraz trening w dziedzinie podstawowej opieki lekarskiej nad zdrowiem behawioralnym, stosując krótkoterminową metodę terapii akceptacji i zaangażowania (Focused Acceptance and Commitment Therapy) na całym świecie, wliczając to Hong Kong, Szwecję, Finlandię, Holandię, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię, Australię, Nową Zelandię, Danię, Norwegię, Finlandię i Stany Zjednoczone. Na wcześniejszych etapach kariery pracowała jako naukowiec i klinicystka w Group Health Cooperative w Seattle, WA oraz jako konsultantka zdrowia behawioralnego w Yakima Valley Farm Workers Clinic w Toppenish, WA. Na swoim koncie ma ponad 50 profesjonalnych publikacji, wliczając w to 11 książek.

CV dr Robinson po angielsku

Organizacja

Czas. 13-14 czerwca 2020 w Warszawie (weekend). Trwa pierwszego dnia od 10 do 18, drugiego od 9 do 17.

Miejsce. Warszawa. Lokacja zostanie podana bliżej terminu szkolenia

Opłata. Cena uzależniona jest od kolejności zapisów. Dla osób zapisujących się parami oferujemy zniżkę „Razem raźniej” 50 zł od osoby. Dla osób, które uczestniczyły w naszym poprzednim warsztacie z Russem Harrisem, następne 50 zł zniżki.

 • Pierwsze 20 osób – 1050 zł.
 • Drugie 20 osób – 1150 zł.
 • Pozostałe osoby – 1200 zł.

Raty. Jeśli pełna wpłata to w tej chwili za dużo, to proponujemy 500 zł bezzwrotnej pierwszej wpłaty i umówienie się na termin wpłaty reszty najdalej do końca kwietnia.

UWAGA. PRZECZYTAJ, JEŚLI CHCESZ FAKTURĘ. Z dniem 01.01.2020 obowiązują nowe, bardziej restrykcyjne przepisy wystawiania faktur. Osoby, które chcą mieć wystawioną fakturę muszą ALBO w przelewie zaznaczyć, że za ww. wymienioną usługę chcą faktury, ALBO/I od razu w mailu zgłoszeniowym zaznaczyć, że za przelew oczekują faktury i podać dane firmy. Faktury wystawiane są wyłącznie z datą zaksięgowania przelewu. Przelewy bez tej informacji zgodnie z prawem nie będą mogły być ofakturowane i nie otrzymasz za nie faktury. Prosimy dla wzajemnej satysfakcji z usługi o trzymanie się tych zasad. Pierwszy przelew (500 zł) obowiązują takie same zasady – nie jest to zaliczka, a normalna wpłata. Dziękujemy.

Rezygnacja. W związku z kosztami organizacyjnymi nie oferujemy zwrotów. Chętnie podamy strony na FB, gdzie można w razie potrzeby szukać swego zastępcy. Proszę o poinformowanie nas o zmianie uczestnictwa, byśmy mogli wypisać certyfikat na właściwą osobę. Dla zapisanych, którzy nie będą mogli przybyć, oferujemy zadośćuczynienie w formie dostępu do dotychczasowych webinarów o wartości mniej więcej równej wysokości zapisu.

Jak się zapisać? Proszę napisać na bkleszcz.act@gmail.com z pytaniem o wysokość zapisu i po odpowiedzi zrobić przelew z tytułem FACT 2020 [Twoje imię i nazwisko]. Po zaksięgowaniu odezwiemy się z informacjami. W razie potrzebowania faktury proszę dosłać dane w tym samym miesiącu, w którym dokonasz wpłaty.

Proszę wysłać przelew na:

Bartosz Kleszcz Psychoterapia i Szkolenia
Inteligo 50 10205558 1111168586100067
Aleja Zwycięstwa 31/8
41-200 Sosnowiec