Terapia schematów w zaburzeniach odżywiania: Głęboko zakorzenione przekonania i złożone współwystępowanie problemów

Szkolenie online ze światowej klasy ekspert dr Susan Simpson na temat wykorzystania terapii schematów w pracy z osobami z zaburzonymi wzorcami odżywiania się oraz ze współwystępującymi złożonymi wzorcami zachowania na tle PTSD, OCD, sztywnej osobowości.

Odbędzie się 5-6 listopada 2022 w godzinach 09:30-17:30 (łącznie 14 godzin zegarowych). Szkolenie jest tłumaczone konsekutywnie przez dwoje tłumaczy z angielskiego na język polski. Wyświetlane slajdy są po polsku. Udostępnione materiały do pracy i prezentacja są po polsku. Dostęp do nagrania po szkoleniu przyznawany jest na dwa miesiące. Pełne informacje rejestracyjne na dole strony.

Dołącz do wydarzenia na FB.

Dla kogo

 • Dla psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych specjalistów pracujących z zaburzonym odżywianiem lub chcących rozpocząć pracę z takimi populacjami
 • Dla studentów chcących lepiej poznać, jak wykrywać i pracować z zaburzeniami odżywiania
 • Dla osób stosujących już terapię schematów, chcących pracować z większą precyzją z problemami zaburzeń odżywiania
 • Dla przedstawicieli wszystkich nurtów terapeutycznych
 • Dla osób chcących urozmaicić i wzbogacić swoją pracę

Terapia schematów

Terapia schematów to integracyjne, trasdiagnostyczne podejście ugruntowane wokół pracy nad złożonymi interpersonalnymi i charakterologicznymi trudnościami. Terapia schematów ma silne podstawy w badaniach naukowych dla przewlekłych i złożonych przypadków, w tym dla sztywnych i głęboko zakorzenionych cech osobowości, problemów interpersonalnych, traum złożonych i przewlekłej depresji. To podejście jest zatem w dobrej pozycji do pracy z osobami z zaburzeniami odżywiania, u których standardowe leczenie okazało się nieskuteczne, szczególnie przy wielu współwystępujących problemach. Wstępne badanie z losowym doborem do próby (RCT) wykazało, że terapia schematów jest równie skuteczna w leczeniu zaburzeń bulimicznych co klasyczne CBT (McIntosh i in., 2016).

Jedną z kluczowych strategii terapii schematów jest konceptualizacja przypadku, która czerpie z teorii rozwojowej i teorii więzi, celem zrozumienia funkcji zachowań związanych z zaburzeniami odżywiania. Model terapii schematów skupia się na zmianie nie tylko na poziomie poznawczym. Kładzie on również nacisk na techniki, które prowadzą do zmian na poziomie emocjonalnym i zmian zachowania. Techniki terapii schematów ukierunkowane są na sztywne systemy przekonań i wysokie poziomy unikania, charakterystyczne zarówno dla złożonych zaburzeń odżywiania, jak i zaburzeń charakterologicznych, które często zakłócają postępy w standardowym leczeniu.

Efekty szkolenia

Dzięki warsztatowi nauczysz się technik pracy z ludźmi, którzy borykają się z zaburzeniami odżywiania, w tym z wysoką złożonością i współwystępowaniem problemów (np. OCD, sztywne cechy osobowościowe, PTSD). Szkolenie będzie koncentrować się na implementowaniu technik do pracy z głęboko zakorzenionymi, wczesnymi niedaptacyjnymi schematami (w tym z kluczowymi przekonaniami) u osób z zaburzeniami odżywiania i współwystępującymi problemami.

Warsztat zapewni uczestnikom praktyczne doświadczenie i ukierunkuje na wykorzystanie pracy wyobrażeniowej, pracy z krzesłami i innych technik prowadzących do zmiany zachowania. Trening będzie koncentrował się głównie na pracy z trybami Wrażliwego Dziecka, umiejętnościami w zakresie powtórnego rodzicielstwa, omijaniu Unikającego i Nadkompensującego Obrońcy oraz zwalczaniu karzących (samokrytycznych) lub wzbudzających poczucie winy wzorców myślenia, które napędzają zachowania powiązane z zaburzeniami odżywiania.

Cele warsztatu

 • Poznanie podstaw modelu trybów w ramach terapii schematów i zasadności stosowania go dla zaburzeń odżywiania.
 • Nauczenie się rozpoznawania i pracy z trybami schematów kluczowymi w pracy z osobami z zaburzeniami odżywiania, w tym subtrybami: Niezwyciężonego oraz Samobiczującego się Obrońcy, trybu Polyanny oraz trybu Bezradnego Obrońcy.
 • Nauczenie się konceptualizowania objawów zaburzeń odżywiania klienta i problemów współwystępujących z użyciem mapy trybów.
 • Posługiwanie się technikami poznawczymi, opartymi na doświadczaniu i interpersonalnymi celem wprowadzania zmian, w tym pracą z krzesłami i wyobrażeniową zmianą skryptów w populacji osób z zaburzeniami odżywiania, kładąc nacisk na głębszy poziom zmian.

O prowadzącej

Dr Susan Simpson jest psycholog kliniczną, która od ponad 20 lat specjalizuje się w terapii schematów dla złożonych zaburzeń odżywiania. Dr Simpson pracuje obecnie na oddziale NHS dla zaburzeń odżywiania w pobliżu Edynburga w Szkocji. Prowadzi również jedyny, akredytowany przez ISST program treningowy terapii schematów w Szkocji. Jest członkinią miedzynarodowej grupy badawczej, która skupia się na badaniu efektywności terapii schematów dla zaburzeń odżywiania. Dr Simpson opublikowała kilkanaście artykułów naukowych nt. zastosowania terapii schematów względem zaburzeń odżywiania. Jest także współautorką książki „Terapia schematów dla zaburzeń odżywiania,” wydanej w 2019 roku przez wydawnictwo Routledge. Regularnie prowadzi webinary i warsztaty na terenie Australii i innych zakątków świata.

Szczegółowe CV po angielsku.

Lektura pomocniczna po angielsku

 • Simpson, S. & Smith, E. (2020). (Eds) Schema Therapy for Eating Disorders. Routledge.
 • Simpson, S. Schema Therapy for Eating Disorders: A case study illustration of the mode approach. (2012) In M. van Vreeswijk, J. Broersen & M. Nadort (Eds.) (2012). The Wiley-Blackwell Handbook of Schema Therapy: Theory, Research and Practice, Part III Chapter 1. (pp. 145-171). Wiley:Chichester, UK.
 • Calvert, F., Smith, E., Brockman, R., & Simpson, S. (2018). Group schema therapy for eating disorders: study protocol. Journal of Eating Disorders 6, 1-7.
 • Simpson et al. (2018) Factorial Structure and Preliminary Validation of the Schema Mode Inventory for Eating Disorders (SMI-ED).Front. Psychol. doi: 10.3389/fpsyg.2018.00600.

Organizacja

Data. Szkolenie odbędzie się 5-6 listopada 2022 (sobota i niedziela) od 09:30 do 17:30 przez platformę Zoom.

Czas. Szkolenie trwa 14 godzin zegarowych. Nagranie będzie zawierać wszystkie jego elementy oprócz prywatnej pracy w grupach oraz treści czatu między uczestnikami. Dostęp do nagrania przyznawany jest na dwa miesiące.

OpłataKoszt szkolenia zależy od kolejności zapisu:

 • Pierwsze 20 osób płaci 900 zł.
 • Drugie 20 osób płaci 950 zł.
 • Reszta osób płaci 1000 zł

Aby dowiedzieć się, w której puli cenowej się jest, należy wysłać zapytanie na maila. Zwłaszcza po otwarciu się zapisów pule na dany próg cenowy mogą się szybko zapełnić i informacja na stronie może nie odzwierciedlać stanu faktycznego.

Możliwość wpłaty bezzwrotnej pierwszej raty w wysokości 500 zł. Zapłata reszty kwoty do 5 października 2022.

Dostępne są zniżki (maksymalna zniżka 150 zł):

Tłumaczenie. Szkolenie jest tłumaczone konsekutywnie przez dwoje tłumaczy z angielskiego na język polski. Wyświetlane slajdy są po polsku. Udostępnione materiały do pracy i prezentacja są po polsku.

Jak się zapisać? Proszę dokonać przelewu o tytule SUSAN i napisać o tym na bkleszcz.act@gmail.com. Należy załączyć dane do faktury (jeśli jest potrzebna, informacja poniżej).

Chcesz fakturę? Przeczytaj! Od 1 stycznia 2020 przedsiębiorcy nie mają możliwości wystawienia faktury na podstawie paragonu wydanego wcześniej. Powyższa zmiana jest spowodowana nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług uchwaloną w dniu 4 lipca 2019 r. przez Sejm. W związku z tym proszę o podanie danych firmy w pierwszym wysłanym mailu ws. udostępnienia szkolenia lub wysłanie ich najdalej w dniu przelewu. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będzie możliwości wystawienia faktury np. w razie podana danych firmy kilka dni po przelewie. Prosimy dla wzajemnej satysfakcji z usługi o trzymanie się tych zasad.

Oglądanie nagrania. Nagranie będzie udostępnione bezpośrednio na maila.

Proszę wysłać przelew na

Inteligo 50 10205558 1111168586100067
Bartosz Kleszcz Psychoterapia i Szkolenia
Aleja Zwycięstwa 31/8
41-200 Sosnowiec

IBAN: PL50102055581111168586100067
BIC/SWIFT: BPKOPLPW
W razie przelewu z konta zagranicznego proszę doliczyć 11 zł.