4 sposoby na wyjście z traumy, które mogą wzbogacić twoje życie

Autor Seth J. Gillihan | Źródło
Polska wersja Uczę się ACT

KLUCZOWE PUNKTY

Przetwarzanie ran z przeszłości może pomóc w przywróceniu zdrowej relacji z samym sobą.

Przepracowanie własnej traumy może pogłębić zdolność do troski o innych.

Ciało może być nieocenionym partnerem w procesie zdrowienia.

 

Wiele lat temu moja żona i ja zostaliśmy napadnięci z bronią w ręku w Waszyngtonie, gdy wracaliśmy do domu po późnej kolacji. Niedawno zostałem przypadkowo napadnięty, gdy wracałem do domu z pracy. Te gwałtowne i przerażające doświadczenia towarzyszyły mi przez wiele miesięcy, gdy mój umysł i ciało wyczuwały niebezpieczeństwa, których nie było – jak wtedy, gdy dosłownie zaskoczył mnie mój cień z latarni ulicznej.

Moja własna traumatyczna historia dała mi głębsze zrozumienie traum, które noszą ze sobą moi klienci. Chociaż nasze doświadczenia są różne, łatwo jest mi odnieść się do ich post-traumatycznych reakcji, takich jak niewłaściwe obwinianie siebie i poczucie braku bezpieczeństwa.

Przez lata zdumiewało mnie, jak wielu terapeutów traumy mówiło, że ich własne trudności uczyniły ich bardziej skutecznymi w roli terapeutów – a w wielu przypadkach były inspiracją do ich pracy z osobami, które przeżyły traumę.

Z tego powodu nie byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że specjalista od traumy dr Peter Levine sam przeżył przerażającą przemoc jako dziecko. Swoją historię traumy opisuje w nowej książce, An Autobiography of Trauma: A Healing Journey.

Niedawno rozmawiałem z Levine’em w podcaście Think Act Be i podzielił się tym, jak trauma może mieć pozytywne następstwa, gdy przez ją przepracujemy.

 

Współczucie dla samego siebie

Powszechną reakcją na traumę jest samokrytyka (Beck et al., 2004). Możesz obwiniać siebie za to, co się stało, myśląc, że „powinieneś był temu zapobiec”. Być może uważasz, że jest z tobą coś wyjątkowo nie tak, co doprowadziło do tego, że stałeś się celem ataku. Lub możesz być krytyczny wobec siebie za zmagania, z którymi zmagasz się po traumie.

Skuteczne leczenie traumy zazwyczaj pozwala zmienić te negatywne przekonania na swój temat. Wiele osób, które przeżyły traumę, z którymi pracowałem, opisywało, że nie są już źli na siebie za to, co się stało. Zamiast tego czują współczucie dla osoby, która znosiła to cierpienie. Przestają obwiniać siebie za traumę i mogą pragnąć pocieszyć i zaopiekować się swoim młodszym „ja”.

To współczucie dla samego siebie było bardzo widoczne w mojej rozmowie z Levine.  Powiedział mi, że kiedy przetwarzał traumę z przeszłości, odkrył nawet „połączenie serca z 18-miesięczną częścią siebie – tym cennym, ukochanym dzieckiem, z którym straciłem kontakt, ale które znów poczułem”.

 

Empatia

Uzdrowienie z traumy pozwala również na większą empatię wobec innych osób, które doznały traumy. „Kiedy pracujemy nad traumą, stajemy się bardziej empatyczni i współczujący wobec innych” – powiedział Levine. „To jedna z korzyści płynących nie z traumy jako takiej, ale z uzdrowienia traumy, z transformacji traumy”.

Część tej transformacji może obejmować rozpoznawanie u innych ran, które moglibyśmy łatwo przeoczyć. Zdajesz sobie sprawę, że wszyscy wokół ciebie mają do czynienia z czymś, o czym nic nie wiesz, tak jak zmagałeś się z własnymi ukrytymi krzywdami. Możesz dostrzec, że trudne zachowanie innych może mieć mniej wspólnego z ich osobistymi niepowodzeniami, a bardziej ze skutkami traumy, która z nimi żyje i z którą starają się uporać.

 

Pragnienie pomagania innym

Empatia i współczucie często obejmują nie tylko pragnienie tego, co najlepsze dla innych, ale także chęć zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby poprawić ich życie. Niektórzy ludzie decydują się na pracę skoncentrowaną na traumie, być może jako psychoterapeuta, instruktor jogi, lekarz lub w innej tradycji uzdrawiania.

„Powiedziałbym, że 95% z nas, którzy pracują jako terapeuci lub inni uzdrowiciele, robi to z powodu własnych urazów w naszym życiu” – powiedział Levine. Zauważył, że chociaż ważne jest, aby ci, którzy pracują z innymi osobami, które przeżyły traumę, „naprawdę zajęli się naszymi podstawowymi kwestiami związanymi z traumą”, nierealistyczne jest myślenie, że zostaniemy w 100% wyleczeni z bólu z przeszłości. „Nie wiem, czy to możliwe!” – powiedział. Zamiast tego opisał, że nie jest już „powstrzymywany przez traumę”, ponieważ „możesz ją zobaczyć, zastanowić się nad nią i pozwolić jej przez siebie przejść”.

Oczywiście nie każdy, kto doświadczył traumy, przejdzie do pracy skoncentrowanej na traumie. Zamiast tego, troska, jaką otaczają innych, może promieniować z ich codziennych interakcji. Na przykład profesor może być szczególnie wyczulony na studentów, którzy zmagają się z trudnościami i może zaoferować zrozumienie, kierując ich w stronę odpowiedniego wsparcia. A może po prostu zdecydujesz się dać ludziom spokój w codziennym życiu, na przykład kierowcy, który robi coś, co cię denerwuje. Zamiast naciskać na klakson lub pokazywać im palec, decydujesz się być osobą, która nie sprawi, że ich dzień będzie bardziej nieprzyjemny.

 

Połączenie umysłu i ciała

Levine i inni podkreślają kluczową rolę ciała w procesie leczenia traumy. „Trauma jest czymś, co absolutnie zaczyna się w ciele” – powiedział Levine. W związku z tym widzi „znacznie szersze uznanie w wielu różnych dziedzinach, jak ciało musi być kluczowe” w procesie leczenia. Podejście Levine’a nie zaczyna się od myślenia, ale od „pracy z doznaniami i uczuciami, a następnie łączenia ich z przekonaniami, myślami i wewnętrznymi obrazami”.

Levine opisał, jak napotkał własną traumę w uzdrawiający sposób, najpierw łącząc się ze swoim ciałem. „Doświadczanie somatyczne to podejście, które pomaga ludziom ożyć w ich ciałach, ponownie połączyć się z ciałem” – powiedział. „Nie chodzi o wymazanie traumy lub zmianę naszych myśli na jej temat. Tak naprawdę chodzi o znalezienie sposobu na uzyskanie dostępu do naszych traum w uzdrawiający sposób i możliwość wykorzystania tej mądrości, aby pomóc nie tylko sobie, ale także innym.”

Rozwijając większą świadomość swojego ciała, możesz odkryć wszystkie korzyści płynące z połączenia umysłu i ciała, takie jak:

  • Ciało może pomóc ci pozostać ugruntowanym w teraźniejszości, nawet gdy przechodzisz przez trudny okres.
  • Dostrojenie się do ciała pomaga również wiedzieć, co czujesz i może dać ci wgląd w to, jak reagujesz w określonych sytuacjach.
  • Wykazano również, że połączenie umysłu i ciała przynosi korzyści dla zdrowia fizycznego, takie jak zmniejszenie markerów stanu zapalnego (Morgan et al., 2014).

 

wychodzenie z traumy