Miesiąc z psychodelikami w trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych
Zapraszamy serdecznie do wyjątkowej serii spotkań na temat synergistycznego wykorzystania mocy trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych oraz substancji psychodelicznych, celem długoterminowego niesienia ulgi ludzkiemu cierpieniu oraz podwyższania jakości życia.
Obecnie jesteśmy świadkami tzw. renesansu badań nad substancjami psychodelicznymi. Naukowcy w laboratoriach czołowych uniwersytetów na całym świecie badają potencjał i zasady działania psychodelików zarówno na poziomie samych interwencji, w leczeniu takich problemów psychicznych jak depresja, lęk, trauma i uzależnienia, jak i szukając odpowiedzi na poziomie obrazowaniu mózgu, próbując odpowiedzieć na pytania dotyczące terapeutycznych efektów ich działania oraz zgłębiać fenomen świadomości i umysłu.
Dołącz do wydarzenia na FB, aby nie ominęło Cię żadne ze spotkań
Każdego z pięciu styczniowych czwartków o godzinie 19 będzie czekać na was bezpłatne spotkanie poświęcone wybranemu zagadnieniu z zakresu terapii trzeciej fali wspomaganej przez psychodeliki.
- Cztery ze spotkań (2, 16, 23 i 30 stycznia) będą poświęcone dyskusji nad publikacjami naukowymi specjalnej edycji Journal of Contextual Behavioral Science. Publikacje te eksplorują zagadnienia wykorzystania ACT i psylocybiny w depresji, wspomożenia pracy z borderline przez te substancje, rolę poczucia ja w ACT oraz podróży i integracji psychodelicznej jaki wpływu elastyczności psychologicznej na prozdrowotne efekty zażycia psychodelików.
- 9 stycznia odbędzie się dwugodzinny webinar z dr Robertem Krause, który jest jednym z autorów publikacji na temat wykorzystania terapii łączącej ACT z psylocybiną.
Szczegółowy opis wydarzeń, materiały wideo oraz muzyczne znajdziecie poniżej.
Link do spotkań na Zoom: https://zoom.us/j/4333936627
Zapraszamy,
Bartosz Kleszcz, Norbert Jamróz, Stanisław Pawlak
„Najpiękniejsza śmierć”, Matthew Ryan Herget (2019). Obraz przedstawiający Aldousa Huxleya na łożu śmierci po tym, gdy poprosił żonę o podanie mu LSD.
Tło historyczne
Jakkolwiek zachodni naukowcy zaczęli eksplorować potencjał substancji psychodelicznych już na przełomie XIX i XX w. (I fala badań), to jednak dopiero odkrycie LSD w 1943 roku przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna spopularyzowało psychodeliki i rozpoczęło tzw. II falę badań. Aż do lat 70. przeprowadzono wiele obiecujących badań nad wpływem tych substancji na takie dolegliwości jak uzależnienia, autyzm, schizofrenie czy lęk egzystencjalny u osób terminalnie chorych. Testowano również możliwości zastosowania psychodelików podając je personelowi medycznemu, aby zwiększyć empatię u lekarzy oraz poszerzyć u nich świadomość dotyczącą mentalnego stanu, jakiego doświadczali ich pacjenci. Jeszce inne laboratoria testowały wpływ psychodelików na osoby całkowicie zdrowe, głównie w obszarze kreatywności i poprawy jakości życia. Badania te, pomimo iż wykazały duży potencjał i dawały wiele nadziei na postęp a nawet przełom w psychiatrii, zostały przerwane z powodu prohibicji wprowadzonej głównie ze względów politycznych.
Obecnie jesteśmy świadkami III fali badań nad psychodelikami, rozpoczętej w latach 90. XX w. Naukowcy wielu czołowych uniwersytetów na świecie (min. Harvard, Johns Hopkins University, UCLA, NYU, Imperial Collage London), pomimo barier administracyjnych i braku grantów spowodowanego wciąż trwającą prohibicją, podjęli starania i uzyskali zezwolenie na badanie możliwości terapeutycznego zastosowania substancji psychodelicznych w leczeniu wielu chorób i zaburzeń psychicznych. Wyniki tych badań są obiecujące i wskazują, że psychodeliki, jeżeli są podawane w odpowiednich warunkach i w asyście wykwalifikowanych terapeutów, są substancjami bezpiecznymi oraz długoterminowo pomocnymi w radzeniu sobie z cierpieniem psychicznym.
Jednocześnie trwają rozważania nad najbardziej adekwatnym modelem teoretycznym pozwalającym lepiej zrozumieć niezwykłą naturę tych doświadczeń oraz poszukiwania systemu terapeutycznego pozwalającego odpowiednio przeprowadzić proces, zintegrować doświadczenie oraz utrzymać pozytywne skutki i zmiany w zachowaniu. W latach 50. i 60. dominował w tym kontekście model psychodynamiczny i psychoanalityczny, jednak w ostatnich latach rosnąca liczba laboratoriów i praktyków zwraca się ku kontemplatywnym modelom, w tym tzw. 3 fali terapii poznawczo-behawioralnych. Pośród terapii trzeciofalowych terapia akceptacji i xaangażowania (ACT) jest najczęściej wymienianą pośród modeli mogących spełniać taką rolę.
Ze względu na model interwencji skupiony na kształtowaniu otwartości na doświadczenie, transcendentnemu podejściu wobec własnych przeżyć oraz indywidualnej konstrukcji własnego sensu życia, ACT skupiło na sobie uwagę czołowych naukowców spoza nurtu kontekstualnych nauk o zachowaniu (do których ACT przynależy). Styczniowa edycja Journal of Contextual Behavioral Science jest owocem współpracy tych środowisk, a także okazją dla nas, aby zapoznać się z tym interesującym kierunkiem, jaki przybrał rozwój nauki na temat prowadzenia skutecznej psychoterapii.
Plan wydarzeń
Zapraszamy do udziału w spotkaniach online związanych z tematem wykorzystania substancji psychodelicznych jako wsparcia dla procesu terapeutycznego. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy.
Spotkania odbywają się w każdy czwartek stycznia o 19.
TUTAJ ŚCIĄGNIESZ PUBLIKACJE, O KTÓRYCH BĘDZIEMY DYSKUTOWAĆ
Dołącz do wydarzenia na FB, aby nie ominęło Cię żadne ze spotkań.
Link do spotkań na Zoom: https://zoom.us/j/4333936627
Psychoterapia wsparta psylocybiną z ACT jako ramami teoretycznymi - dyskusja online na temat publikacji naukowej
Dyskusja online na temat publikacji naukowej Artykuł jest po angielsku, dyskusja po polsku
Data 2 stycznia, start o 19:00
Czytamy na spotkanie Sloshower, J., Guss, J., Krause, R., Wallace, R. M., Williams, M. T., Reed, S., & Skinta, M. D. (2019). Psilocybin-assisted therapy of major depressive disorder using Acceptance and Commitment Therapy as a therapeutic frame. Journal of Contextual Behavioral Science, 15, 12-19.
Link do publikacji na stronie czasopisma
Psychoterapia wsparta psylocybiną z ACT jako ramami teoretycznymi - darmowy webinar z dr Robertem Krause
Webinar online z naukowcem badającym wykorzystaniem substancji psychodelicznych w terapii ACT Prowadzony po angielsku, tłumaczony na język polski
Webinar zostanie nagrany i udostępniony na YouTube
Data 9 stycznia, 19:00-21:00
Szczegółowe informacje wkrótce
Sprawdzenie argumentów na rzecz badań nad włączeniem substancji psychodelicznych w ramach interwencji wobec zaburzenia osobowości borderline
Dyskusja online na temat publikacji naukowej Artykuł jest po angielsku, dyskusja po polsku
Data 16 stycznia, start o 19:00
Czytamy na spotkanie Zeifman, R. J., & Wagner, A. C. (2019). Exploring the case for research on incorporating psychedelics within interventions for borderline personality disorder. Journal of Contextual Behavioral Science, 15, 1-11.
Elastyczność psychologiczna mediuje relacje między ostrymi efektami psychodelików a subiektywnym obniżeniem się poziomu depresji i lęku
Dyskusja online na temat publikacji naukowej Artykuł jest po angielsku, dyskusja po polsku
Data 23 stycznia, start o 19:00
Czytamy na spotkanie Davis, A. K., Barret, F. S., Griffiths, R.R. (2020). Psychological flexibility mediates the relations between acute psychedelic effects and subjective decreases in depression and anxiety. Journal of Contextual Behavioral Science.
Centralność puczucia Ja w ramach procesów elastyczności psychologicznej: Co sugerują neurobiologiczne i psychologiczne korelaty psychodelików
Dyskusja online na temat publikacji naukowej Artykuł jest po angielsku, dyskusja po polsku
Data 30 stycznia, start o 19:00
Czytamy na spotkanie Hayes, S. C., Law, S., Malady, M., Zhu, Z., & Bai, X. (2019). The centrality of sense of self in psychological flexibility processes: What the neurobiological and psychological correlates of psychedelics suggest. Journal of Contextual Behavioral Science.
Kwestie techniczne
Jak się połączyć. Bliżej wydarzenia zostanie podany link do aplikacji Zoom. Zatem gdy będzie zbliżać się dany termin, wejdź na stronę, kliknij i zabierze to Ciebie do wydarzenia. Warto zainstalować sobie Zoom wcześniej i włączyć w nim dźwięk – osoby korzystające z tego programu mają czasem z tym problem. Przy włączaniu dźwięku należy kierować się kolorem zielonym i szukać przycisku w dolnym lewym rogu.
Jak wyciągnąć najwięcej z dyskusji. Prosimy o szacunek i otwarty umysł. Warto zacząć lekturę trochę wcześniej, aby na spokojnie przygotować się do rozmów online. Jeśli chcesz tylko słuchać, to ok połączyć się i tylko przywitać się w czacie na starcie. Jeśli chcesz brać udział w rozmowie, konieczny będzie mikrofon, a miło widziana także kamerka, abyśmy mogli nawiązać lepszą więź podczas dyskusji. Jeśli nie przeczytasz lub tylko część, a temat jest dla ciebie ciekawy, jednym ze sposobów na wsparcie jest zadawanie pytań rozmówcom.
Na zdjęciu powyżej: uproszczona wizualizacja komunikacji pomiędzy sieciami mózgowymi u ludzi po podaniu placebo (lewa strona) i psylocybiny (prawa strona). Beckley/Imperial Research Programme
Protokół terapeutyczny używany w Yale łączący psylocybinę i ACT
Protokół używany był w badaniu Sloshower, J., Guss, J., Krause, R., Wallace, R. M., Williams, M. T., Reed, S., & Skinta, M. D. (2019). Psilocybin-assisted therapy of major depressive disorder using Acceptance and Commitment Therapy as a therapeutic frame. Journal of Contextual Behavioral Science, 15, 12-19.
Więcej na jego temat opowiadał Robert Krause w webinarze, który znajdziesz udostępniony poniżej. Protokół jest wykorzystywany do wewnętrznego użytku w ramach badania i jest aktualizowany na bieżąco. Może w związku z tym zawierać pewne błędy językowe i gramatyczne.
Obejrzyj dokumenty i wykłady na temat wykorzystania substancji psychoaktywnych w terapii psychologicznej
Muzyka wykorzystywana w badaniach
Playlista skomponowana na Imperial College of London jako tło dla psychodelicznych sesji w ramach psychoterapii depresji.
Druga muzyczna playlista
Ta playlista z kolei pochodzi z John Hopkins University i jest używana podczas badań nad terapią z wykorzystaniem psylocybiny.