Zaznacz stronę

Sens życia i rozwój w ramach relacji terapeutycznej: Perspektywa terapii akceptacji i zaangażowania oraz ewolucyjna

Nagranie szkolenia online na temat angażującej relacji terapeutycznej prowadzone przez współtwórcę ACT prof. Kelly’ego Wilsona.

Uczestnik otrzymuje certyfikat udziału wraz z ilością godzin (18 godzin zegarowych).

Warsztat tłumaczony z języka angielskiego na polski, wyświetlane slajdy będą po polsku.

Zobacz inne nagrania szkoleń na Uczę się ACT.

Na tym warsztacie:

  • Relacja terapeutyczna
  • Toksyny społeczne
  • Sieć społeczna
  • Nauki ewolucyjne
  • Uczenie się przez doświadczanie
  • Wiele pokazów terapii na żywo prowadzonych przez dr Wilsona
  • Bezpośrednio aplikowalne w dowolnym stosowanym kontekście

Czym jest terapia akceptacji i zaangażowania ACT?

Terapia akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy, ACT) to metoda terapii psychologicznej oparta na dowodach. Odznacza się ponad czterysta czterdziestoma badaniami z losowym doborem do próby (randomized clinical trials, RCT). Cechuje się obiecującymi wynikami w szerokim zakresie problemów psychicznych, takich jak depresji, lęku czy psychozach. Ma także znaczące podstawy empiryczne w pracy z wieloma długoterminowymi fizycznymi trudnościami zdrowotnymi. ACT ugruntowane jest w szerszym nurcie nauk klinicznych, które wskazują na użyteczność uważności (mindfulness) oraz wartości w pozytywnym wpływaniu na ludzkie samopoczucie. ACT to terapia hybrydowa – łączy różne aspekty mindfulness, terapii Gestalt i myśli humanistyczno-egzystencjalnej, organizując je w jedność pod wspólnym kontekstualno-behawioralnym parasolem.

Paradoks, na którym bazuje ACT, brzmi następująco: radykalna akceptacja tego, czego nie da się zmienić, daje nam moc, aby rozpoznać i zmienić te rzeczy, na które jesteśmy w stanie wpłynąć. Podejście ACT wiąże się zatem z przyjęciem koniecznego cierpienia, dzięki czemu będziemy mieć możliwość podejmować więcej takich wyborów, które zaangażują nas w proces życia, które pozwolą te życie przyjmować w witalny sposób i które umożliwią przeżycie go w zgodzie z naszymi najgłębszymi wartościami.

Przeczytaj więcej o ACT.

Opis warsztatu

Warsztat ten skupi się na efektach pracy dr Kelly’ego G. Wilsona w sferze relacji terapeutycznej oraz – szerzej – w dziedzinie więzi społecznych, a wszystko to z perspektywy ewolucjonizmu. Relacja terapeutyczna jest szeroko uznawana za centralny element efektywnej terapii. Nie ma w tym nic zaskakującego. Jednym ze znaczących czynników składających się na obraz cierpienia psychicznego jest poczucie izolacji, poczucie nie bycia w pełni słyszanym, rozumianą, naprawdę poznanym. Czasem zmagania na gruncie psychicznym będą izolować fizycznie. Jednakże głębokie osamotnienie, doświadczenie bycia kimś zdanym tylko na siebie, może ujawnić się także, kiedy na pierwszy rzut oka ktoś wydaje się utrzymywać więzi z innymi. Ludzie są ssakami społecznymi, co oznacza, że w naszej naturze jest traktować odizolowanie od grupy i wrogość innych jak coś toksycznego. Jesteśmy w stanie całkiem nieźle tolerować tymczasowe nasilenie takiego stanu, jednakże przewlekłe narażenie się na odizolowanie i/lub wrogość stanowi czynnik ryzyka dla praktycznie każdego stanu chorobowego we współczesnym świecie – zarówno na poziomie psychicznym, jak i somatycznym.

Celem warsztatu – prowadzonego w świetle perspektywy ewolucyjnej – będzie nauczyć, jak w ramach relacji terapeutycznej tworzyć miejsce dla osobistej i dodającej mocy drogi rozwoju. Co mogłoby się wydarzyć, kiedy zwolnisz, odpuścisz poleganie na swoich typowych schematach radzenia sobie z tym, co trudne, na następnie przeniesiesz punkt ciężkości z naprawiania i pocieszania na słuchanie i docenianie? Co takiego wydarza się w tej relacji, kiedy oferujemy tę samą jakość uwagi w ramach rozmowy klinicznej, jaką oferujemy medytacji uważności? Klienci mogą zostać naprawdę usłyszeni, a czasem nawet usłyszą samych siebie po raz pierwszy.

Mimo że ten warsztat nie będzie wprowadzeniem do ACT, prowadzony będzie w prostym języku, zrozumiałym dla uczestników bez żadnego doświadczenia w ACT. Zero żargonu. Dla osób już doświadczonych w ACT – szkolenie pogłębi twoje rozumienie zasad ACT i zwiększy zdolność korzystania z nich w swobodny sposób, celem tworzenia i wzmacniania więzi w ramach terapii. Warsztat będzie zatem przydatny i dla początkujących terapeutów, i dla weteranów terapii.

Zestaw umiejętności i konteksty, na których będziemy się koncentrować podczas tego warsztatu, są znacząco powiązane z działalnością na rzecz drugiego człowieka, włączając w to fizyczne oraz psychiczne usługi pomocowe, a także zarządzanie i edukację. Udział badaczy w tym warsztacie jest również mile widziany. Lepsze zapoznanie się z procesami ACT niesie ze sobą potencjał pogłębiania stawianych pytań badawczych.

Warsztat będzie mocno skoncentrowany na przeżyciu go na własnej skórze. Zasady zostaną pokrótce wyjaśnione, natomiast nasz czas i uwaga będą skoncentrowane na praktyce. Będziemy poznawać ćwiczenia i przeprowadzać wywiady, które mogą wpływać na interakcje z każdym nowym klientem.

Piękny moment ze szkolenia

Jednym z cennych momentów w trakcie szkolenia była odpowiedź na pytanie zadane w reakcji na ćwiczenie polegające na wyobrażeniu sobie osób, których miłość – nawet jeśli niedoskonała – uczyniła nas tym, kim teraz jesteśmy. Pytanie brzmiało „Co jeśli będzie osoba, która powie, że nigdy nie doświadczyła miłości?

Oto odpowiedź Kelly’ego, którą zawieram tutaj w całości:

Zakładam, że mogą istnieć takie osoby, które nigdy nie miały takiego doświadczenia. Ludzie, których nigdy nie kochano w taki sposób. A przynajmniej nie w sposób, jaki mogliby dostrzec. Kiedy słyszę to pytanie, sprawia ono, że zastanawiam się nad najciemniejszymi momentami mojego życia. Wychodzą z tego takie pytania jak „Co by to dla ciebie znaczyło być kochanym w taki sposób?”, „Czy widziałeś coś takiego u innych?” I byłbym zaciekawiony spojrzeniem oczami tej osoby, aby ujrzeć to, co dotąd widziała ona.

Prawie na pewno w historii tak ciężkiej – „Nikt dotąd nie kochał mnie w takim stopniu” – im silniej taka historia trzyma, tym bardziej ochronna się staje. A ludzie nie budują barier bez powodu. Ta warstwa ochronna została zbudowana wokół czegoś o wyjątkowej wartości. Pomyśl, na jakie sposoby taka historia mogłaby być funkcjonalna dla tej osoby. Kiedy ja widzę „Nikt mnie dotąd tak nie kochał”, brzmi to jak opis jakiejś historii. Ale to nie jest tylko opis – nawet jeśli jest to trafny opis. Zacznę się zastanawiać na temat osoby po drugiej stronie tej historii. Ponieważ jeśli ktoś z was miał takie doświadczenie, że nigdy dotąd nikt nie kochał cię na żaden sposób, będziesz tam mieć także taki mały głos z tyłu, który mówi „Może te osoby miały rację, aby mnie nie kochać.” Nie mówię, że powiedziałbym właśnie to prosto w twarz tej osobie, ale mówiłbym do niej z wiedzą, że to może być osoba, która spędziła całe swe życie zastanawiając się, czy w ogóle zasługują na miłość.

W pewien sposób ta historia „Nikt mnie nigdy nie kochał” przekłada się także na naszą interakcję. Pozwala to budować ścianę. Mógłbym rzec „O, mi zależy na tobie.” I jak myślicie, że ta osoba by na to zareagowała? „Taa, jasne.” Jedna osoba powiedziała mi kiedyś „Tak, ale płacą ci za to, by ci zależało.” Widzicie, to też pełni swoją funkcję. To bezpośredni atak na moją osobę. „Zależy ci tylko dlatego, że płacą ci, aby ci zależało.” I co z tym zrobisz? Będziesz się bronić? Te wszystkie reakcje stają się próbką tego, jak ta osoba wchodzi w interakcję ze swoim własnym światem. To coś ochronnego. Nikt nigdy nie jest w stanie dotrzeć do mnie na tyle blisko, aby tej osobie zaczęło zależeć. To znaczy, że nie mogą mnie zranić. Ponieważ nie zbliżą się na tyle, aby coś ich mogło zacząć obchodzić.

No i co z tym zrobię? Zacznę być niesamowicie ciekawski na temat osoby po drugiej stronie tej historii – na temat tego, co zobaczyła, co czuła, za czym tęskniła, kiedy jej potrzeby nie były zaspokojone. Usiądę na skraju krzesła. Będzie wiedzieć, że jest w obecności kogoś, kto nie może się doczekać, aby ją widzieć. Cokolwiek za taką ilością pola siłowego wokół musi być cudowne. I chcę móc to zobaczyć. Zatem głęboka ciekawość.

Jeśli pomyślicie o osobach, które swą miłością sprawiły, że zaistnieliśmy, to zobaczcie, czy to nie jest prawdą, że wy i wasze doświadczanie miało dla nich wartość. No to jest zdecydowanie coś, co mogę zaoferować. Nie mam pojęcia, co jest po drugiej stronie tych obron, ale mogę aktywnie zastanawiać się na ten temat na głos. Czy kiedykolwiek był w waszym życiu ktoś tak was ciekawski, kto chciał was poznać bez żadnego swojego planu na wasz temat? Niezaspokojona potrzeba zaczyna odżywać w ramach takiej rozmowy. A jestem naprawdę uparty. Mówiłem innym „Zawsze możesz ze mnie zrezygnować, ale ja sam się nie zwolnię.” Osoba, która nigdy tego nie zaznała – tęskni za tym. Ten ktoś dobrze wie o rejonach swego życia, gdzie to było bardzo potrzebne. I zobaczcie, czy sami też nie znacie swoich własnych rejonów na ten temat.

Wykład Kelly'ego Wilsona o ACT, ewolucjonizmie i bliskich relacjach

Razem z Kellym ustaliliśmy, że będzie najciekawiej, jeśli zajmiemy się częścią najbardziej teoretyczną w osobnym nagraniu, które udostępniliśmy na YouTube. Dzięki temu w czasie pozostałych 16 godzin będziemy mogli zająć się większą ilością tego rodzaju pracy, która jest warsztatowa, interakcyjna i doświadczeniowa. Najlepiej obejrzeć razem z kimś – dlaczego? Po obejrzeniu będzie to oczywiste. 🙂

O prowadzącym

Kelly G. Wilson, Ph.D., jest jednym z twórców ACT. Pracował szkoleniowo już w 32 krajach. Jest emerytowanym profesorem psychologii na Uniwersytecie Mississippi, gdzie zdobył wiele nagród za nauczanie. Jest byłym prezydentem Association for Contextual Behavioral Science oraz nosi wyróżnienie Fellow ACBS. Od 27 lat Kelly jest poświęcony rozwijaniu oraz propagowaniu ACT i teorii oraz filozofii u jej podstaw. Opublikował ponad 100 artykułów i rozdziałów, a także 11 książek, wliczając w to Acceptance and Commitment Therapy: The Process and Practice of Mindful ChangeACT for Chronic Pain, a ostatnio Using ACT to Treat Anorexia and the Spectrum of Anorectic Behavior. Jego zainteresowania ogniskują się wokół wykorzystywania behawioralnych zasad w lepszym rozumieniu takich tematów jak sens, cel w życiu i wartości. Ostatnimi czasy zafascynowało go skrzyżowanie ACT, ewolucjonizmu i współczesnej epidemii przewlekłych chorób związanych z stylami życia.

Kelly poznający najlepsze strony naszego kraju.

Organizacja

Czas. Szkolenie trwa 18 godzin. Nagranie zawiera wszystkie jego elementy oprócz prywatnej pracy w grupach oraz treści czatu między uczestnikami. Dostęp do nagrania przyznawany jest na dwa miesiące.

Opłata. Koszt szkolenia to 1100 zł.

Tłumaczenie. Szkolenie jest tłumaczone konsekutywnie przez dwoje tłumaczy z angielskiego na język polski. Udostępnione materiały do pracy są po polsku.

Chcesz fakturę? Przeczytaj! Od 1 stycznia 2020 przedsiębiorcy nie mają możliwości wystawienia faktury na podstawie paragonu wydanego wcześniej. Powyższa zmiana jest spowodowana nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług uchwaloną w dniu 4 lipca 2019 r. przez Sejm. W związku z tym proszę o podanie danych firmy w pierwszym wysłanym mailu ws. udostępnienia szkolenia lub wysłanie ich najdalej w dniu przelewu. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będzie możliwości wystawienia faktury np. w razie podana danych firmy kilka dni po przelewie. Prosimy dla wzajemnej satysfakcji z usługi o trzymanie się tych zasad.

Jak się zapisać? Proszę dokonać przelewu 1100zł o tytule KELLY i napisać o tym na bkleszcz.act@gmail.com. Należy załączyć dane do faktury (jeśli jest potrzebna). Nagranie będzie udostępnione bezpośrednio na maila.

Oglądanie nagrania. Nagranie będzie udostępnione bezpośrednio na maila. Jeśli nie używasz gmail, proszę o załączenie gmailowego maila przy zapisie.

Proszę wysłać przelew na

Inteligo 50 10205558 1111168586100067
Bartosz Kleszcz Psychoterapia i Szkolenia
Aleja Zwycięstwa 31/8
41-200 Sosnowiec

IBAN: PL50102055581111168586100067
BIC/SWIFT: BPKOPLPW
W razie przelewu z konta zagranicznego proszę doliczyć 11 zł.