6 kroków do elastyczności z matrycą ACT

Szkolenie uczące korzystać z matrycy ACT (ACT matrix), prowadzone przez Benjamina Schoendorfa, psychologa klinicznego, trenera ACT zweryfikowanego przez ACBS (peer-reviewed ACT trainer) oraz certyfikowanego trenera FAP.

Odbędzie się online 25 maja 2019 (sobota). Trwa 4 godziny, od 17 do 21.

Warsztat będzie tłumaczony z języka angielskiego na polski, wyświetlane slajdy będą po polsku. Uczestnik otrzymuje certyfikat udziału.

Warsztat już się odbył. Zapraszamy do wykupienia miesięcznego dostępu do nagrania z niego. Dostęp poświadczony jest certyfikatem udziału.

O szkoleniu online

W ramach webinaru poznasz sześć kroków, jak prowadzić ACT z wykorzystaniem matrycy.

Po zaprezentowaniu wyników na temat skuteczności tego podejścia, nauczysz się, jak prezentować klientowi matrycę ACT oraz szybko nakierować jego uwagę na niepomocne schematy zachowania. Następnie, po przyjrzeniu się bezsensowi prób tłamszenia własych myśli, emocji i zachowania, odkryjesz, jak metafora haczyków posłuży klientowi, aby się z tego mentalnego haczyka zerwać. Kolejnym krokiem będzie doświadczenie postawy „Werbalnego Aikido” – tak ogólnego podejścia, jak i potężnej metody treningu, służącego pomocy w wyborze wartościowych działań. Na koniec nauczysz się, jak metafora kociaczków oraz ćwiczenia zmieniające perspektywę mogą uwalniać troskę oraz bardziej wspierającą postawę w stosunku do siebie w czasach utknięcia.

Cele szkoleniowe

  • Uczestnicy będą w stanie korzystać z matrycy ACT oraz 6 kroków w ramach interwencji terapeutycznej
  • Uczestnicy będą wiedzieć, jak stosować metafory, aby wspomóc kształtowanie elastyczności psychologicznej
  • Uczestnicy poznają powiązania matrycy z RFT i praktyczne ich konsekwencje

Dla kogo

  • Dla psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów chcących solidnie poznać matrycę ACT w ramach diagnozy oraz dalszej pracy z klientem
  • Dla studentów chcących lepiej poznać ACT
  • Dla przedstawicieli wszystkich nurtów terapeutycznych chcących wykorzystywać zasady behawioralne, aby zachowując pewną strukturę pomagać klientowi przechodzić od problematycznej sytuacji do witalnych rozwiązań

Szczegółowy opis warsztatu

Matryca ACT (ACT matrix) działa jako zestaw dyskryminacyjnych zadań, które aktywują sieci relacyjne mające pomóc ludziom, aby przestawić swoje zachowanie z awersyjnego i znajdującego się pod kontrolą sztywnych, niewrażliwych na kontekst zasad werbalnych, na takie, które będą pod kontrolą webalnie skonstruowanych sieci werbalnych wzmocnień.

Ok, wyrzućmy do kosza ten pretensjonalny żargon. Matryca ACT to proste i intuicyjne narzędzie, aby pomóc ludziom robić to, co ma dla nich znaczenie, niezależnie od okoliczności.

Matryca pomaga trenować elastyczność psychologiczną – główny cel interwencji ACT.

 W ramach warsztatu Benji Schoendorff poprowadzi uczestników przez podstawy sześciu kroków stosowania matrycy w ramach ACT. Warto widzieć ten proces jak budowanie jakiejś większej całości, jak z klocków Lego:

  • Krok 1 ma na celu ustalenie pewnego punktu widzenia. Będziesz mieć okazję eksplorować własną matrycę i odkrywać, jak ułatwić wejście klientom w świat podejścia funkcjonalno-kontekstualnego – mającego na celu robić to, co prowadzi w stronę życia, jakie ktoś chce wybrać.
  • Kroki 2 i 3 pozwolą ci poznawać lepiej, z jaką łatwością ludzie mogą utknąć w próbach zmiany własnych doświadczeń lub podporządkowywać się niepomocnym zasadom działania. Odkryjesz, co to utknąć w błędnym kole (stuck loops), „dwie zasady” oraz siłę metafory haczyków.
  • W ramach kroku 4 będziesz mieć okazję trenować Werbalne Aikido, które jest i postawą praktyka ACT, i dobrym ćwiczeniem dla klienta, aby stopniowo było coraz łatwiej wybierać te działania, które kierują w stronę tego, co naprawdę się liczy.
  • Krok 5 pozwoli odkryć, jak metafora małych kociaczków może okazać się pomocna w zmianie naszej relacji wobec najtrudniejszych emocji i wspomnień i najgorszych ocen skierowanych we własną stronę.

Na koniec webinaru podsumujemy, jak w ramach matrycy ACT rozumieć trzy strategie interwencji wynikające bezpośrednio z teorii ram relacyjnych, nowoczesnego behawioralnego ujęcia ludzkiego języka i złożonych procesów poznawczych – teorii będącej silnikiem poruszającym ACT do przodu.

 

O Benjaminie

Benjamin Schoendorff, MA, MSc, jest psychologiem klinicznym i dyrektorem Contextual Psychology Institute w Montrealu w Kanadzie. Znany, zweryfikowany przez ACBS, pracujący międzynarodowo trener ACT i certyfikowany trener FAP. Prowadził dotąd ponad 250 warsztatów na całym świecie. Autor i współautor kilku książek ACT po angielsku i francusku, współredaktor The ACT Matrix i współautor The ACT Practitioner’s Guide to the Science of Compassion, a ostatnia The Essential Guide to the ACT Matrix.

Organizacja

Czas.  25 maja od 17 do 21. Warsztat będzie zatem trwać ok. 4h.

Medium. Spotkanie będzie prowadzone przez aplikację zoom.us. Limit osób to 100. Uczestnicy będą musieli zainstalować sobie aplikację i otrzymają mail z z danymi do zalogowania się na webinar.

Opłata. Do 14 maja opłata wynosi 175 zł (w parze po 155 zł). Od 14 maja 190 zł (w parze po 170 zł).

Możliwość wystawienia faktury. Proszę zaznaczyć to w mailu od razu podczas rejestracji i wysłać dane. Przelew proszę wykonać z tytułem BENJI 2019 [IMIĘ I NAZWISKO UCZESTNIKA]:

Bartosz Kleszcz Psychoterapia i Szkolenia
Inteligo 50 10205558 1111168586100067
Aleja Zwycięstwa 31/8
41-200 Sosnowiec

Nagrywanie. Zapisując się na warsztat wyrażasz zgodę na nagrywanie webinaru i dalsze wykorzystanie go w formie wideo na żądanie. Nagrywane będą wyłącznie części wspólne, bez ewentualnych ćwiczeń w osobnych pokojach. Nie będzie w nagraniu widać treści pisanych w czacie oraz imion i nazwisk uczestników.

Patronat medialny

Dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za patronat medialny.

Kontakt, pytania i informacja o zapisie

Rejestracja i pytania przez kontakt mailowy przez formularz poniżej. Mail obsługiwany jest przez sekretarkę. Proszę zaznaczyć, odnośnie jakiego wydarzenia jest wiadomość.

Zapraszamy także, by w razie pytań dzwonić bezpośrednio do Bartosza Kleszcza +48 570 295 870

5 + 6 =